Erots 2019

Kompānijas 'Dīlers' iespējamā nodokļu nemaksāšana nav grēks... Bet varbūt milzu peļņa?

Nodokļu nemaksāšanā – pieķerti daudzi, bet sodītā pagaidām nav neviena...
Publicēts: 27.01.2015, Komentāri: 19

Vairāki žurnālisti saņēmuši daudzu lasītāju ļoti saistošas un interesantas vēstules, kas vērtējamas arī kā sūdzības - viedokļi no lasītājiem, kas mums šķita ievērības cienīgi, lai tos publicētu.

Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektores Ināras Pētersones pagājušajā nedēļā izteiktais atzinums, ka “sabiedrībā noticis kaut kāds lūzums sliktajā virzienā., tik klaju visatļautību un tik pārliecinošu izvairīšanos no nodokļiem vēl nebiju pieredzējusi, acīmredzot kaut kas nav kārtībā ar veselo saprātu" spilgti parāda Latvijā arvien vairāk valdošo attieksmi pret nodokļu nomaksu – labāk samaksāt sodu par nodokļu nemaksāšanu nekā regulāri un skrupulozi maksāt visu, kas pēc likuma valstij pienākas.

Acīmredzot nodokļu nemaksātāji ir secinājuši, ka VID kapacitāte, lai visus pārbaudītu, nav pietiekama un pieķeršanas gadījumā samaksāt soda naudu tik un tā būs izdevīgāk nekā veikt regulārus maksājumus, jo, kā rāda prakse, nodokļu nemaksāšana sliktākajā gadījumā var rezultēties ar uzrēķinu vai soda naudu, taču visbiežāk parādnieks paspēj “sakārtot” dokumentus un pārreģistrēt savu “uzņēmējdarbību” uz kādā no kaimiņvalstīm dzīvojošu personu ar pasi, bet, visticamāk, beznoteiktas dzīves vietas, vai veikt reorganizāciju, parādus atstājot vienai firmai, bet visus vērtīgos aktīvus aiznesot citur.

To, ka nodokļu nemaksātāji kļuvuši pavisam nekaunīgi, apliecina tas, ka parādnieki ar citām firmām nekaunējas piedalīties valsts iepirkumos vai pretendēt uz Eiropas fondu finansējumu – absolūti līderi šajā jomā ir presē jau iepriekš aprakstītie SIA “Dīlers” īpašnieki, pret kuriem ir ierosināta lieta par šo pašu fondu naudu izkrāpšanu un kas ir palikuši parādā valstij vairākus miljonus latu. Protams, sevišķi nekaunīgs gadījums ir arī restorānu tīkla Gan Bei īpašnieki – pat zinot, ka atrodas zem tiesībsargājošo institūciju lupas, viņi tik un tā turpināja manipulācijas ar kases aparātu sistēmām ar nolūku samazināt maksājamo nodokļu apjomu.

Acīmredzot mūsu valstī kaut kas tomēr nav kārtībā likumdošanā, ja valsts ir spējīga atklāt nodokļu nemaksāšanu, paziņot par savu darbu sabiedrībai, taču reāls sods pat pēc vairāku gadu ilgas izmeklēšanas nav saņemts. Jāatgādina, ka līdz šim Latvijā neviens uzņēmējs nav saņēmis sodu ar reālu brīvības atņemšanu par nodokļu nemaksāšanu, faktiski – valsts apzagšanu, kamēr ievārījumu burku zagļi sēž cietumā. Protams, pierādīt šādu zādzību ir daudz vienkāršāk, bet vai tādā gadījumā valstij nevajadzētu aizdomāties par kvalificētu ekspertu piesaisti valsts pārvaldei, kas spētu ātri un juridiski korekti savākt pierādījumu kopumu, kas būtu pamatā nodokļu nemaksātāju sodīšanai.

Protams, zināmā mērā var piekrist tam, ka labāk lai uzņēmējs strādā, pelna naudu un nomaksā parādus, nevis dzīvo “kroņa maizē”, un arī VID vadības vēlme parādīt, ka dienests strādā un pieķer nemaksātājus, ir saprotama. Tomēr, ja paskaita, cik šādu skaļo paziņojumu pēdējo gadu laikā ir bijis – vērts ir pieminēt ar “Elkor” veikalu tīklu saistītās nodokļu shēmas, zem “Dinaz” zīmola strādājošās degvielas uzpildes stacijas, Liepājā un citur Latvijā strādājošo sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumu SIA “Pica serviss” (strādā, izmantojot “Chilly pica” frančīzi) vai SIA “Dīlers”, kuru īpašniekus atbrīvoja no apcietinājuma pret reāli samaksātu lielāko drošības naudu atjaunotās Latvijas vēsturē - visas šīs lietas ir palikušas pagaidām vai nu bez rezultāta, vai arī ar naudas sodiem, kuru nomaksa gan šiem uzņēmējiem parasti nav liela problēma, ja jau iepriekš ir iestrādnes nodokļu shēmu veidošanā. Jo nebūt nav tā, ka vienmēr izdodas pierādīt pilnīgi visas nodokļu nemaksāšanas epizodes un gan jau ka nebaltai dienai – lasi, uzliktā naudas soda nomaksai – šiem uzņēmējiem noteikti kaut kas ir atlicināts.

Tā kā sistēma strādā – uzņēmēji zina, ka ne vienmēr varēs pierādīt visas epizodes, tāpēc nevis maksā nodokļus, bet veido uzkrājumu soda naudu nomaksām (jo zina, ka cietumsods nedraud). Tikai valstij un sabiedrībai no tālabuma nav nekāda, un cieš tie, kas godīgi maksā visus nodokļus, jo nespēj konkurēt ar uzņēmējiem, kuriem budžetā sadaļas “nodokļi” vietā ir ieraksts “melnā kase - soda naudai par nodokļu nemaksāšanu”. Jo tā viņiem šķiet vienkāršāk un izdevīgāk.

*****

Apzinoties, ka viedokļa autors nav žurnālists, kas var nepastarpināti uzdot jautājumus atbildīgajām amatpersonām, esam arī vērsušies pie Valsts Ieņēmumu dienesta un Finanšu ministrijas vadības ar jautājumiem, kas skarti šajā publikācijā, līdz ar to tuvāko dienu laikā gaidiet arī šo amatpersonu viedokļus par rakstā minēto situāciju un to, kā valsts gatavojas to atrisināt.

Ieteikt:
Sekot:
slavenibas.lv draugiem.lv slavenibas.lv twitter slavenibas.lv facebook

Komentāri:

ļaudona 28.01.2015 20:57
Jāsaka paldies žurnālitiem, ka šketina šo, bet man liekas, ka institūcijas arī medijus apmuļķo neko nesniedzot un aizbildinoties ar konfidencialitāti
1 0 atbildēt
Jautājums 28.01.2015 10:32
Interesanti, vai šis sakustinās arī Pētersones kundzi? Šis pat vais nav smieklīgi.
1 0 atbildēt
Kolja 28.01.2015 10:26
Tagad rodas visai amizanta situācija - ja esi parādā miljonus, tad tos jau neaiztiks, jo skaidrs, ka tik milzīgu naudu ārā nedabūs. Labāk ir piesieties cilvēkiem, iekasēt pārsimts eiro soda naudu un tad ar paceltu galvu stāstīt, cik labs darbs izdarīts.

Piemēram, katru gadu galdā tiek likta statistika, cik nemaksātāji ir noķerti. Tajā pašā laikā apsaktoties tuvāk, aina būtu cita - saķerti mazie, bet lielie parādnieki tikai "dzīvo brīvi un neko nelaiž vējā". Sviests!
1 0 atbildēt
Tiesnesis 28.01.2015 10:23
Tas pats, kas ar Re&Re. Aizdomās turamie Zolitūdē, bet grābj visus valsts iepirkumus pēc kārtas. Kaut kā absurdi.
1 0 atbildēt
Valdo 28.01.2015 10:19
Interesanti, vai pēc šī raksta sekos kāda rīcība no VID un Finansu policijas puses? Vai viss tāpat kā iepriekš "aizmirsīsies".
1 0 atbildēt
Deputāts 28.01.2015 03:24
Vai tik šis nav viens no Saeimas stipendiātiem? :D
61 0 atbildēt
aģents 27.01.2015 22:52
Var tikai rokas noplātīt, tāda nu tā valsts ir, ko saka VID?
20 0 atbildēt
Slaucēj Māra 27.01.2015 21:03
šitos kēmus laižam kult sviiestu!!
27 0 atbildēt
Kārlis 27.01.2015 20:57
nost ar'sō pilsoni
10 0 atbildēt
LEo 27.01.2015 20:56
Gaidu ar nepacietību VID atbildes - tiešām nu nav normāla situācija, kāpēc DeFacto un NekāPersonīga klusē???
24 5 atbildēt

Pievienot komentāru

Paparacci.lv

Slavenības bildēs

MEKLĒT SLAVENĪBU

Erots 2019
www.RezervesDalas24.LV
Erots 2019
Piedalies mūsu Facebook lapā piedāvātajā konkursā: