Vecmāmiņa un nogalināšana. Skandalozā Nila Ušakova uzruna pie Uzvaras pieminekļa

Rīgas mērs svētku uzrunu nerunāja valsts valodā.
Publicēts: 10.05.2015, Komentāri: 79

 Uzruna, ko Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs 9.maijā sacīja Uzvaras parkā krievu valodā.

"Uzvaras diena 9.maijā katram no mums – tā ir mūsu ģimeņu vēsture, tā ir mūsu tuvinieku un mums dārgu cilvēku vēsture.

 

Mana vecmāmiņa ir no Jeiskas – nelielas dienvidu Kubaņas pilsētas pie Azovas jūras. Tur vecmāmiņa pusaudzes gados dzīvoja visus nacistu okupācijas  laikus.

No agras bērnības man palicis atmiņā viens viņas stāsts. Par to, kā nacisti nogalināja visus bērnunama bērnus. 214 bērnus – invalīdus, vecumā no 2 līdz 15 gadiem. Un viņu audzinātājas. Pārvietojamās gāzes kamerās, kas bija uzstādītas kravas automašīnās.

Tajā pašā gadā nacisti nogalināja arī manas vecmāmiņas tēvu, manu vecvectēvu. Viņa ķermeni vecmāmiņa ar savām rokām izvilka no brāļu kapa. Un viņai tobrīd  bija tikai 15 gadu.

Mans tēvs ir dzimis Kronštatē, Ļeņingradā. Viņam paveicās, un ģimeni paspēja evakuēt neilgi pirms tam, kad pilsēta tika aplenkta un sākās blokāde.

 Tētis, kas kara laikā vēl bija tikai bērns, dažkārt stāstīja par bēgļu un evakuēto dzīvi kara laikā.

Otrā pasaules kara vēsture man ir – tēva un vecmāmiņas stāstītais. Tā ir -  abi mani vectēvi, kas cīnījās frontē.

 Tā ir manas ģimenes atmiņa.

Ģimenes atmiņa nav atkarīga no politiskās konjunktūras, ģeopolitiskās situācijas vai ideoloģiskas propagandas.


Un ģimenes atmiņu nekad un nekādos apstākļos nedrīkst nodot.

Tāpēc mēs vienmēr 9.maijā svinēsim Uzvaras dienu.

***

20.gadsimts bija nežēlīgu režīmu un cietsirdīgu diktatūru laiks. Tieši pagājušajā gadsimtā mūsu leksikā ienāca tādi vārdi, kā holokosts, genocīds, koncentrācijas nometnes, masu represijas, masu deportācijas.

No šo režīmu noziegumiem cieta daudzas tautas Eiropas kontinentā. To vidū – arī Latvijas tauta. Otrais pasaules karš smagi skāra mūsu valsti. Un šeit ne pēc nostāstiem zina, kas ir, piemēram, represijas vai deportācijas.

Mūsu pienākums ir vienmēr atcerēties un godināt visu pagājuša gadsimta režīmu upuru piemiņu.

Taču mēs nekad nedrīkstam aizmirst, ka nacisms bija absolūtais ļaunums. Un briesmīgāka režīma nav bijis cilvēces vēsturē. 9.maijā mēs svinam uzvaru pār absolūto ļaunumu.

Un mūsu vectēvi, kas uzveica absolūto ļaunumu,  uz visiem laikiem paliks izcili varoņi.

***

Tā sagadījies, ka 9.maijs ir arī Eiropas diena. Ideja par vienoto Eiropu radās tieši pēc kara, 1950.gadā. Lai nekad mūsu kontinentā vairs nebūtu kara.

Ir pagājuši 65 gadi, un atkal Eiropas centrā līst asinis, mātes apglabā savus dēlus – karavīrus, mirst bērni, sievietes, veci cilvēki.

Un grupas DDT dziesmas vārdi – “Nešauj!” – kļūst aktuāli kā vēl nekad.

Šodien, Eiropas dienā, gribētos  visiem novēlēt, lai piedzīvojam to brīdi, kad mēs Eiropā atkal būsim kopā – gan Eiropas Savienība, gan Krievija, gan Ukraina. Un mūsu kontinentā vairs nebūs karu.

Un Jurijam Ševčukam vairs nekad nevajadzēs izpildīt dziesmu “Nešauj!”.

Par to kādreiz cīnījās mūsu veterāni.

***

Pēc dažādiem aprēķiniem, Rīgā pie pieminekļa Atbīvotājiem 9.maijā atnāk no 150 līdz 200 tūkstošiem cilvēku. Tas ir 25% Rīgas iedzīvotāju. Neesmu pārliecināts, ka pat Maskavā ceturtdaļa iedzīvotāju piedalās Uzvaras svētkiem veltītajos  pasākumos.

 Tiem simtiem tūkstošu rīdzinieku, kuri atzīmē Uzvaras dienu 9.maijā, tie ir īsti tautas svētki. Tāpēc, ka mēs paši tos organizējam, mēs paši vācam ziedojumus gan savu veterānu apsveikšanai, gan šim koncertam. Bet mūsu bērni visu dienu šeit strādā kā brīvprātīgie.

Mūsu svētki 9.maijā – tās ir skumju un prieka asaras, tā ir mīlestība un cieņa pret veterāniem, tas ir prieks, ka vislielākais pasaules ļaunums tika uzvarēts.

Nav nevienas citas pilsētas pasaulē, kur tā tiktu atzīmēta Uzvaras diena!

Sveicu Uzvaras pār nacismu gadadienā!"

Komentāri: 79
Foto: Blognews.lv
Ieteikt:
Sekot:
slavenibas.lv draugiem.lv slavenibas.lv twitter slavenibas.lv facebook

Komentāri:

to Iveta 11.05.2015 07:56
Piekritu Ivetai. Man arī draugi krievu tautības cilvēki,kurus es cienu,jo viņi ciena un godā zemi ,kurā dzīvo-bērni mācas latviešu skolā,runā latviski un ir priecīgi ,kā dzīvo Latvijā,nevis Krievijā.
,,Apbižotajiem,, Latvijā-kāpēc tādus kā ušakovs neieredzam?
0 1 atbildēt
tā ir 11.05.2015 07:47
vienus okupantus izdzina,otri palika,kuri vēl tagad dara ļaunumu mūsu Tēvzemei! Kas Ukrainā izraisīja ļaunumu?....kurā mirst bērni,veci cilvēki...
1 1 atbildēt
Lauku vecis 10.05.2015 16:30
Es zinu 4 latvijas sievietes, kuru mātes izvarija krievu VIRSNIEKI!
https://www.youtube.com/watch?v=ACKEK8AsaNQ
1 0 atbildēt
Lauku vecis 10.05.2015 15:56
Esmu dzimis pēc kara, bet visus pazemojumus esam visa ģimene cietusi, sākot no pirmskara krievu iebrukuma. Mans tēvs bija karojis krievu- japānu karā.Viņš nepazina šeit iebrukušos krievus.Kautkādi vājprāši, kuri tikai bļaut prot neloģiski(es taad zinu, ka tādus veidoja žīdi). M ŪSU DZIMTA BIJA RADUSI VEIKSMĪGI- GODĪGI KOPT ZEMI, RAŽIGI VISU IZAUDZĒT.kAIMIŅU MĀJAS 12 IZVEDA UN TUR IEMITINĀJA KRIEVUS UN ES KĻUVU JOBANNIJ FAŠISTS , GOVORJAŠČIM SOBAČIJ JAZIKOM UN PĀRIS 10 GADIEM.iZSŪTĪTIOE KAIMIŅI bija pēc kara pazuduši bez vēsts. It kā noslīkuši Sibīrijas upēs.NEVIENS NEATGRIEZĀS , UŠAKOV!
5 1 atbildēt
Vija 10.05.2015 14:47
Ušakovam ir īsta bauda, ka uz viņa rīkoto interfrontes pasākumu sanāk tūkstoši...
16 2 atbildēt
latvietis 10.05.2015 12:43
To ka viņi svin, nu lai svin. Normāls iemesls iedzert. Kaut kas līdzīgs mūsu Jāņiem. Smadzenes viņiem atregulētas un ne mums viņas pārregulēt. Personīgi es vakar vairākus krievus apsveicu svētkos, kaut gan tajās divās nedēļās pēc kara, kad tika atļauts laupīt, šaut un izvarot, tika izvarota mana vecmāmiņa, mans kaimiņš tika nošauts jo negribēja atdot pulksteni. Nav jādzīvo pagātnē, bet nedrīkstam to aizmirst. Ne jau tie kas pie pieminekļa svinēja mūs okupēja. Cik tad veterānu palicis? 70 gadi pagājuši , ja viņam kara laikā bija 15, tagad 85, lai tak iet dieva mierā.
92 1 atbildēt
Lauku vecis > latvietis 10.05.2015 16:03
5000 esot patreiz Latvijā==tajā skaitā 2/3 represīvo dienestu veterāni= arī nomet.ņu priekšnieki, , poļitruki. Peters atstāja ar Ulmani 20 000 KRIEVU VIRSNIEKUS AR ĢIMENĒM. tAD ARĪ MANIS PIMINĒTIE IR TAS SVINĒTĀJU KONTINGENTS!mALACIS, NOBUČOJI ZADŅICU!
0 0 atbildēt
haralds 10.05.2015 11:42
kā ta Rīgas mērs Gņils Ušakovs svētku uzrunu nerunāja valsts valodā! Rīgas mērs Gņils Ušakovs svētku uzrunu runāja valsts valodā, tikai ne Latvijas valsts, kuras galvaspilsētas mēris viņš ir, valodā, bet sovaku valodā - Pu†lerlandes valsts valodā.
4 1 atbildēt
atbilde - jautajumam 10.05.2015 10:19
arī man ir jaUtajums ,kas tev devis okupēt zemi--mūsu zemi - kĀ raksti ...ARĪ KAUT KAS PĒC OKUPOANTA OŽ,PRIHVATIZATORS ZEMES ATRADIES
4 2 atbildēt
nesaprotu > atbilde - jautajumam 10.05.2015 10:33
es nedalu cilvēkus, zemes; dzīvoju daudzās zemēs; cienu vietu kur un kurā laikā tur esmu un cilvēkus,bet latviešus jau neieredz par to, ka visu laiku naidu, naidu ; atradīs pie katra mēsla piekasīties... nav tādas tēmas, kur latvietis savu žulti neatstās; Latvieši ir skauģi un ļauni, žēl , ka ari man tāda tautība...

un sakiet kas ir tie latvieši, kas tagad ārzemes okupē un dzīvo zaļi, par tādu Latviju pat nedomā , kaut latvietis.. Patriotisms izbeidzas , ka vēders kurkst un parād tiesa dzenas no muguras...tik skaļi runāt . oi, oi...
1 122 atbildēt

Pievienot komentāru

Paparacci.lv

Slavenības bildēs

MEKLĒT SLAVENĪBU

www.RezervesDalas24.LV
Erots 2019