Uz Gada vārda titulu favorīts: Porzinģis

Uz «Gada vārda 2015» titulu pretendē tādi vārdi kā «Porzingis», «nelegālais imigrants», «velkamists», «Kremļa troļļi», «sankcijas» un citi, informēja Rīgas Latviešu biedrības (RLB) Latviešu valodas attīstības kopa.
Publicēts: 11.01.2016, Komentāri: 0

Uz «Gada vārda 2015» titulu pretendē tādi vārdi kā «Porzingis», «nelegālais imigrants», «velkamists», «Kremļa troļļi», «sankcijas» un citi, informēja Rīgas Latviešu biedrības (RLB) Latviešu valodas attīstības kopa.

Uz Gada nevārda titulu joprojām pretendē «nerīdzinieks», un pieteikumos parādās daļa jau sen nepatīkamu vārdu un vārdu savienojumu, tostarp «pa lielam», «izmainīt», «nonsenss», «piesekot», «atgriezt» un «uzspiest». Gada nevārdam pieteikti arī «tikumības grozījumi», «zelta retvīters» un stāsts par Latvijas Nacionālās bibliotēkas restorāna nosaukumu: «Kleever» ar variācijām.

2015.gada spārnotā teiciena kategorijā pamanīts, piemēram, bijušā Valsts prezidenta Andra Bērziņa izteikums «Man tas lēmums ir bijis visu mūžu iekšā», jaunievēlētajam Valsts prezidentam Raimondam Vējonim izsprukušais «Nu, laikam vispirms jāierauj!», «laimē dējēja apliecība» kā komentārs par jauno Latvijas pases dizainu, «Konkrētu iemeslu skolēnu ģībšanai Dziesmu svētkos nekonstatē», aicinājums deputātiem turpināt 18.novembra svinības «sarkanajā glāzē», «bēgļiem draudzīgs imidžs» un citi.

Tā dēvēto savārstījumu ienācies vairāk, un to vidū ir daudz gan pašdarbības, gan tulkošanas kļūdu, piemēram, «Gurmānus Esplanādē iepriecinās krāsainais brančs un bērnu pop-up restorāns», «Piektās ķēves sestais mazdēls», «Vectēva pulkstenis ar otru roku», «Ir jāpievērš uzmanību uz preču cenām, kas tiek iegādātas» un citi.

Gada vārdu, nevārdu, spārnoto teicienu vēl var pieteikt līdz 16.janvārim. Jau saņemti vairāki simti gada vārda, spārnotā teiciena un gada nevārda titula kandidātu. Vēl daļa iesūtījumu būtu ieskaitāmi papildu kategorijā «gada savārstījums» (nesakarīgākais vārdu virknējums, kas nopietni domātā tekstā dzirdēts vai lasīts 2015.gadā).

Aptauju jau trīspadsmito gadu rīko RLB Latviešu valodas attīstības kopa sadarbībā ar Latvijas Rakstnieku savienību un LZA Terminoloģijas komisiju.

Aptauja noslēgsies ar preses konferenci 25.janvārī plkst.12 Rīgas Latviešu biedrības namā, kur žūrijas locekļi un RLB pārstāvji paziņos rezultātus un pastāstīs, ko aptauja liecina par mūsdienu latviešu valodas parādībām.

Komentāri: 0
Avots: Tvnet.lv
Foto: Gettyimages.com
Ieteikt:
Sekot:
slavenibas.lv draugiem.lv slavenibas.lv twitter slavenibas.lv facebook

Pievienot komentāru

Paparacci

Slavenības bildēs

MEKLĒT SLAVENĪBU

www.RezervesDalas24.LV