Pieci izplatītākie suņu saimnieku grābekļi

Zināma situācija – saimnieks savu četrkājaino draugu mīl un audzina pēc vislabākās sirdsapziņas, tomēr viņš izaug nepaklausīgs un nevaldāms.
Publicēts: 14.03.2016, Komentāri: 0

Zināma situācija – saimnieks savu četrkājaino draugu mīl un audzina pēc vislabākās sirdsapziņas, tomēr viņš izaug nepaklausīgs un nevaldāms. Rodas jautājums – kas ir darīts nepareizi? Uzzini, kādas ir tipiskākās suņu saimnieku kļūdas, un nekāp uz tiem pašiem „grābekļiem” arī tu!

Ar viedokli par suņu saimnieku biežāk pieļautajām kļūdām un padomiem dalās Latvijas Kinoloģiskās federācijas (LKF) suņu apmācību treneri Vladislava un Pēteris Akimovi.

1. Nekonsekvence jeb pretrunas

Paņemot kucēnu, cilvēkam jau jābūt skaidrai vīzijai, kādu viņš vēlas redzēt savu suni nākotnē, – kas sunim būs atļauts un kas nē, kāda būs viņa loma saimnieka un visas ģimenes dzīvē. Jau no pirmajām dienām ir jāsāk kucēnu mērķtiecīgi audzināt, turklāt saimnieks, mācot suni, nedrīkst mainīt savu viedokli. Ja kaut ko nedrīkst vienreiz, tad nedrīkst nekad! Pie tā ir jāpaliek neatkarīgi no garastāvokļa, noguruma vai tā, ka ir atbraukuši ciemiņi un mīļākā omīte, kura grib mazo pūkainīti palutināt. Suns nesapratīs, kāpēc šodien kāda rīcība ir pieņemama, bet rīt atkal nē.

Tikpat būtiski ir neizlaist kādu posmu apmācībā, cerot ātrāk sasniegt rezultātu. Apmācība un audzināšana var izdoties tikai soli pa solim. Nevar prasīt, lai kucēns ietu blakus, ja viņš nezina, kur atrodas tā vieta, ko sauc par „blakus”, kā atnākt uz to vietu, kā saglabāt savu pozīciju utt.

2. Pārāk maz uzmanības komunikācijai un nodarbībām ar suni

Cilvēku lielā aizņemtība un steiga vainagojas ar to, ka dzīvnieki bieži paliek bez uzmanības. Ja saimnieks neveido kontaktu ar suni un liek tam pavadīt laiku tikai ar sugas brāļiem, tad viņš sunim kļūst neinteresants. Pat vēl sliktāk – saimnieks var palikt par „apkalpojošo personālu”, kas dod ēst, sasukā, ved pastaigā un lieki netraucē. Kamēr kucēns vēl ir mazs, viņš ar prieku klausīs savu saimnieku, tāpēc to vajag izmantot. Jo agrāk tiks uzsāktas nodarbības ar kucēnu, jo vieglāk būs visiem – gan saimniekam, gan kucēnam, turklāt būs vieglāk izdzīvot arī „pusaudža” vecumu.

3. Uzslavu trūkums

Mūsdienu apmācības metodes balstās uz pozitīvu atbalstu, kas nav maznozīmīgi. Suņi ātri un ar prieku mācās, ja viņiem saprotamā veidā tiek paskaidrots, ko no viņiem grib un kas ir vajadzīgs. Tomēr saimnieki bieži vien aizmirst, ka suns normālu uzvedību uztver savādāk nekā cilvēks, – tātad, ja tev patīk suņa uzvedība, tad ir jāpauž atbalsts un uzslavas. Nevar kucēnu tikai lamāt, jo tādā veidā viņš saņem tikai negatīvu informāciju. Rezultātā kucēns zina, ko nedrīkst, bet nezina, ko drīkst. Šeit arī var minēt sodu ar nokavējumu – no šāda soda nav nekādas jēgas.

4. Pārliecība, ka sunim viss ir jāiemācās pašam

Tā gluži nenotiek. Jā, protams, suns ar laiku kaut ko iemācīsies, bet tikai to, kas pašam ir vajadzīgs un izdevīgs. Suns ir ļoti sociāls dzīvnieks, un viņam tik tiešām patīk klausīt savu saimnieku. Sākumā par labo un paklausīgo uzvedību gan ir „jāmaksā” un tā ir pozitīvi jāatbalsta, tomēr ar laiku suns to iemācīsies tik labi, ka darīs arī „bez maksas”.

5. Socializācijas trūkums

Jo vēlāk kucēns uzzinās par apkārtējo pasauli, jo vairāk problēmu tas varētu sagādāt priekšdienās. Pēc iespējas ātrāk ir jāsāk ar kucēnu kopā staigāt ārpus privātās teritorijas – kaut vai nēsājot kucēnu uz rokām, jūs viņu iepazīstiniet ar apkārtējo pasauli, skaņām un smaržām.

Šīs ir izplatītākās kļūdas tieši audzināšanas procesā, tomēr problēmas sakne bieži vien ir meklējama pašā sākumposmā – suņa šķirnes izvēlē. „Nedrīkst suni ņemt tikai skaistu zilu actiņu dēļ, nemaz nepainteresējoties par šīs šķirnes īpatnībām un vajadzībām. Ir suņi, kuri ir radīti sportam un fiziskām aktivitātēm, tādēļ viņi nevarēs iztikt ar īsām pastaigām apkārt mājai,” skaidro V. Akimova un piebilst: „Suņi mums neko nav parādā, bet mēs viņiem daudz – atbilstoši barot, nodrošināt kvalitatīvas pastaigas un aktivitātes, rūpīgu audzināšanu un apmācību, kā arī regulāru nodarbošanos. Tam visam ir nepieciešams laiks, turklāt brīžiem arī materiālie ieguldījumi. Tas viss ir jāapzinās jau pirms suņa paņemšanas!”

Pēc zināšanām uz „PetExpo 2016”

Lai saņemtu atbildes uz jautājumiem par dažādām suņu šķirnēm, pieteiktos kucēniem vai noskaidrotu iespējas apmācīt savu suni, nāc uz starptautisko mājdzīvnieku un zooindustrijas izstādi „PetExpo 2016” Ķīpsalā 19. un 20. martā. Kopumā izstādē piedalīsies un ar prieku interesentus konsultēs 28 suņu klubi.

Sestdien, 19. martā, plkst. 11.00 izstādes „PetExpo 2016” apmeklētājiem būs iespēja vērot Vladislavas Akimovas suņu skolas paraugdemonstrējumus „Labs suns – paklausīgs un audzināts suns!”, savukārt svētdien, 20. martā, plkst. 12.15 – Pētera Akimova suņu skolas paraugdemonstrējumus starptautiskajā IPO apmācībā. Detalizētu pasākumu programmu skatiet izstādes mājaslapā: www.bt1.lv/petexpo/index.php?link=00700000

Izstādi „PetExpo” rīko Starptautisko izstāžu rīkotājsabiedrība BT 1 sadarbībā ar LKF un Latvijas felinoloģijas asociāciju „Felimurs”. Suņu izstāžu sponsors – „EUKANUBA”, kaķu izstāžu sponsors – „ROYAL CANIN”. Vairāk: www.bt1.lv/petexpo/

Seko „PetExpo” jaunumiem Facebook.com:

www.facebook.com/petekspo.lv/

Norises vieta un laiks:

19. un 20. martā no plkst. 10.00 līdz 18.00 Starptautiskajā izstāžu centrā Ķīpsalā

Ņem vērā!

Ja vēlies apmeklēt izstādi kopā ar savu suni, kas nepiedalās izstādē, pirms biļešu iegādes pie Izstāžu centra 11. vārtiem būs jāuzrāda suņa veterinārā apliecība, kā arī jāiziet veterinārā kontrole.

Biļetes:

Pieaugušajiem – 5,50 EUR

Pensionāriem, invalīdiem, studentiem – 4,00 EUR

Bērniem no 5 līdz 18 gadiem – 3,00 EUR

Bērniem līdz 4 gadu vecumam ieeja bez maksas!

Ģimenes biļete – 12,50 EUR (2 pieaugušie + 2 bērni vai 1 pieaugušais + 3 bērni;    

vairāk bērnu – 1,50 EUR par katru bērnu)     

Visas atrakcijas (telpās) BEZ MAKSAS!

Autostāvvieta – 3,00 EUR

Jau šobrīd e-biļetes var iegādāties internetā:

petexpo.ticketforevent.com/

Ieteikt:
Sekot:
slavenibas.lv draugiem.lv slavenibas.lv twitter slavenibas.lv facebook

Pievienot komentāru

Paparacci

Slavenības bildēs

MEKLĒT SLAVENĪBU

www.RezervesDalas24.LV