Belēviča kungs, vai nepietiek melot? 450 zāles kļuvušas dārgākas

Publicēts: 25.03.2016, Komentāri: 29

Veselības ministra Gunta Belēviča skaļi izziņotās reformas saistībā ar medikamentu cenām vismaz pagaidām nekādus reālus rezultātus nav devušas, drīzāk pat otrādāk – kā atzīst Veselības ministrija, atsaucoties uz Belēviča tāpat „reformētās” Zāļu valsts aģentūras informāciju, 2015.gadā 450 zāļu iepakojumiem ir deklarēts cenas pieaugums vidēji par 13,36%, bet 447 zāļu iepakojumiem ir fiksēts cenas samazinājums vidēji par 18,01%.

Ņemot vērā, ka Belēvičs veselības ministra amatu ieņem jau gandrīz pusotru gadu un ka tieši zemākas medikamentu cenas bija viens no pirmajiem viņa publiskajiem solījumiem, portāls Pietiek  vērsās ministrijā ar šādiem jautājumiem:

1) vai ministrija ir veikusi vai pasūtījusi kādus pētījumus par medikamentu cenu izmaiņām šo virzīto „reformu” rezultātā?

2) ja šādi pētījumi ir veikti, kādi ir to rezultāti?

3) ja šādi pētījumi nav veikti, vai ministrijas rīcībā ir kāda cita verificēta informācija par medikamentu cenu izmaiņām 2015. gadā un 2016. gada sākumā?

4) ja jā, kāda ir šī informācija un no kādiem avotiem tā nākusi?

5) ja nē, kādu iemeslu dēļ ministrija nav interesējusies par medikamentu cenu izmaiņām tās virzīto „reformu” rezultātā?

Uz šo informācijas pieprasījumu ir saņemta šāda izteiksmīga Veselības ministrijas atbilde, kuru publicējam pilnībā:

„Atbildot uz 2016.gada 24.februārī Veselības ministrijā saņemto iesniegumu, Veselības ministrija informē, ka, atbilstoši Farmācijas likumā noteiktajam, Zāļu valsts aģentūra organizē zāļu patēriņa statistikas veidošanu valstī, kā dēļ Veselības ministrija nav pasūtījusi kādus atsevišķus pētījumus par zāļu cenu dinamiku.

Veselības ministrija vērš uzmanību, ka atbilstoši Ministru kabineta 2005.gada 25.oktobra noteikumu Nr.803 "Noteikumi par zāļu cenu veidošanas principiem” 19.7. apakšpunktam Zāļu valsts aģentūra reizi ceturksnī sagatavo un sniedz Veselības ministrijai pārskatus par zāļu cenu dinamiku.

Atsaucoties uz Zāļu valsts aģentūras sniegto informāciju par zāļu cenu izmaiņām 2015.gadā, Veselības ministrija informē, ka 2015.gadā 450 zāļu iepakojumiem ir deklarēts cenas pieaugums (vidēji par 13,36%), bet 447 zāļu iepakojumiem ir fiksēts cenas samazinājums (vidēji par 18,01%).

Cita starpā Veselības ministrija informē, ka 2015.gadā tika izstrādāti un apstiprināti virkne normatīvo aktu grozījumu, kuriem ir tieša vai netieša ietekme uz medikamentu cenām, un tie lielākoties tika pieņemti 2016.gada sākumā.

2015.gada 26.maijā Ministru kabinetā tika apstiprināti Ministru kabineta noteikumi Nr.255 "Grozījumi Ministru kabineta 2006.gada 31.oktobra noteikumos Nr.899 "Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība"”, ar kuriem tika atvieglota paralēlā importa zāļu iekļaušana valsts kompensējamo zāļu sarakstā.

Kompensējamo zāļu sarakstā iekļaujot paralēlā importa medikamentus, tiešs ietaupījums valsts budžetā neveidojas, jo paralēlā importa medikamenti nevar tikt noteikti par references zālēm, no kurām tiek aprēķināts valsts kompensācijas apmērs, bet, ņemot vērā, ka paralēli izplatītās zāles ir lētākas par atsauces zālēm, būtiski samazinās pacienta līdzmaksājums.

2015.gada 25.augustā Ministru kabinetā tika apstiprināti Ministru kabineta 2006.gada 17.janvāra noteikumi Nr.57 "Noteikumi par zāļu marķēšanas kārtību un zāļu lietošanas instrukcijai izvirzāmajām prasībām", ar kuriem tiek atļauts pacientiem pēc individuāla pieprasījuma dalīt un pārfasēt rūpnieciski ražotas zāles no lielajiem (klīniskajiem) iepakojumiem.

Lai arī Latvijā ir reģistrēti aptuveni 800 dažādu lielo iepakojumu, tomēr zāļu ražotāji tos nenodrošina, kā dēļ Zāļu valsts aģentūra veic individuālas pārrunas gan ar zāļu ražotājiem, gan aptiekām, lai praksē iedzīvinātu šo zāļu izsniegšanas modeli.

Vienlaikus šie noteikumu grozījumi noteica atvieglojumus nereģistrēto zāļu marķējuma prasībām, atļaujot, uz izņēmuma principa un saskaņojot ar pacientu, nereģistrētajām zālēm nepievienot valsts valodā tulkotu zāļu anotāciju un marķējumu Braila rakstā, tādejādi būtiski samazinot nereģistrēto medikamentu ievešanas un izplatīšanas izmaksas.

Sākot ar 2016.gada 1.janvāri būtiski (desmitkārtīgi) ir samazināta zāļu reģistrācijas procedūras maksa nacionālajā reģistrācijas procedūrā, tādejādi atvieglojot zāļu reģistrāciju ģenērisko zāļu ražotājiem. Ņemot vērā, ka liela daļa ģenērisko zāļu ražotāju nav bijusi informēta par šīm izmaiņām, Zāļu valsts aģentūra apziņo un veic individuālas pārrunas ar ģenērisko zāļu ražotājiem un to pārstāvjiem.

Veselības ministrija vienlaikus vērš Jūsu uzmanību, ka zāļu reģistrācijas procedūra Latvijā ilgst 90 dienas, kas ir viens no ātrākajiem termiņiem Eiropā (citās ES valstīs tā ilgst 120 dienas vai ilgāk).

2016.gada 2.februārī Ministru kabinetā tika apstiprināti Ministra kabineta noteikumi Nr. 84 "Grozījumi Ministru kabineta 2007. gada 26. jūnija noteikumos Nr. 416 "Zāļu izplatīšanas un kvalitātes kontroles kārtība"". Lai arī sākotnējā noteikumu grozījumu projektā tika paredzēti būtiskāki atvieglojumi paralēlā importa veicināšanai, tomēr saskaņošanas procedūras laikā lielākā daļa no priekšlikumiem tika noraidīti.

Neskatoties uz to, ar noteikumu grozījumiem tika panākta virkne izmaiņu zāļu paralēlās importēšanas prasībās - likvidēti šķēršļi zāļu paralēlā importa pakalpojumu darbībai, prasības padarot mazāk ierobežojošas. Galvenais grozījumu mērķis ir veicināt konkurenci farmaceitisko produktu tirgū ar mērķi panākt konsekventu zāļu cenu samazinājumu, izmantojot zāļu paralēlā importa sniegtās iespējas.

Šobrīd Veselības ministrija vēl nevar veikt attiecīgo normatīvo aktu grozījumu ietekmes izvērtējumu uz zāļu cenu dinamiku, jo šie grozījumi ir stājušās spēkā tikai 2016.gada 1.martā.

Veselības ministrija izvērtēs nepieciešamību veikt padziļinātu pētījumu par zāļu cenu dinamiku pēc noteikumu grozījumu ietekmes analīzes.

Veselības ministrija informē, ka ar aktuālākajām zāļu cenu izmaiņām Jūs varat iepazīties Zāļu valsts aģentūras tīmekļa vietnē wwvv.zva.gov.lv; kā arī par aktuālajām izmaiņām kompensējamo zāļu sarakstā varat iepazīties Nacionālā veselības dienesta tīmekļa vietnes www.vmnvd.gov.lv sadaļā Kompensējamie medikamenti.”

Komentāri: 29
Avots: Pietiek.com
Ieteikt:
Sekot:
slavenibas.lv draugiem.lv slavenibas.lv twitter slavenibas.lv facebook

Komentāri:

Daiga 26.03.2016 18:55
Jā,runājot par aptiekām,tur jau tagad kā lielveikalā,driz tik vēl Mamutu dienas jāievieš.Vienu pirksiet ,otrs lētāk.Viena naudas manīšana un ilvēku muļkošana.Tīra ņirgāšanās par slimiem un ari veseliem CILVĒKIEM
2 0 atbildēt
Daiga 26.03.2016 18:51
Ārstējos jau kopš septembra.Slimnicā notur 10 dienas un raksta ārā,ja kas nepatīkot varot sudzēties kaut pašam Belevičam.Citā slimnīcā ieved ar ĀMP smagā stāvoklī bet pretī ārste ar teikumu-Jūs ko domajat kad slimnīcā jūs ārstēs,mēs tikai Jums nodzisim lēkmi.Ģimenes ārste rāda biezu grāmatu ko viņai tagad aizlieguši darit.Kur griezties ,kā ārstēties.Eju visur par pilnu samaksu,no valsts neko negaidu -tik ludzu izārstēt,bet rezultata nav.Atkal esmu sloimnicā jau 3 dienu ,uzlabojuma nav.Attieksme drausmiga.Un visur vien to dzirdu-to ir musu ministrs panācis.To saka ārsti.Un ko darīt mums,pacientiem.
2 0 atbildēt
Aija 26.03.2016 17:16
Liekulis, zaglis, varas un naudaskārs vīrelis!
2 0 atbildēt
pamuļķīte 26.03.2016 13:00
Cik ilgi turpināsies Beļviču dzimtas klana bizness? Un kur tad paliek viņa tīrā sirdsapziņa? JEBŠU NAUDA JAU NESMIRD...............
3 0 atbildēt
Dzintra 26.03.2016 10:59
Gadījums nesen Benu aptiekā,griezos pie pārdevējas iesniedzot ārsta izrakstītas receptes kompensējamām zālēm 100% apmērā glaukomas slimniekam,viņa izvēloties no dārgākā varianta,piemēroja atlaidi un lika piemaksāt 20euro,kad norādīju,ka zālēm ir 100% atlaide,viņa sāka rādīt zāļu katalogu,ka viss ir pareizi.Atteicos maksāt,pajautāju,vai tad nav cita ražōtāja,sākās stostīšanās,ka nē.Gala rezultātā nopirku zāles nēness aptiekā piemaksājot tikai 70.centus par receptēm.Viela pārdomām!
3 0 atbildēt
bijušais 26.03.2016 09:44
Uztura bagātināji nav zāles,katrs var ļauties apšmaukties pēc sirds patikas. Ir apturēts nekorekts bizness ātrās palīdzības autobāzē,ar atlaidi zāles C hepatīta slimniekiem ,samazinātas pacienta iemaksas u.c. Vai kāds iepriekšējais ministrs ir bijis labāks?Ļaujiet strādāt! Izskatās pēc nomelnošanas kampaņas!
0 2 atbildēt
akits 26.03.2016 09:31
Katru nedēļu APOTEKAS APTIEKĀ TIEK PAELTAS CENAS ,UZ VIENU TO PAŠU MEDIKAMENTU,JO ŠAJĀ JOMĀ NAV KONTROLES.
3 0 atbildēt
Janina 25.03.2016 21:32
Aizvakar Latvijas radio ziņās teica, ka priekš tautas izglītošanu veselībai (par uztura bagātinātājiem; ko un kā lietot, ko un kā pasūtīt un izvēlēties veselībai būšot piešķirti 13 500 EUR). No visām pusēm nāk informācija, kad ļaudis pārāk daudz lieto medikamentus un to ko vajag organismam, vienkārši nesaņem. Ja jau tie medikamenti (ēdam kā dieņišķo maizīti)ir tik labi un vajadzīgi, KĀPĒC ĻAUDIS NETIEK VAĻĀ NO KAITĒM?Vai cilvēks par to ir aizdomājies?
7 1 atbildēt
Paulis 25.03.2016 20:49
Tik pretīgu nekauņu ,melkuli un ciniķi kā Beļēvičs ,pat mūsu Latvijā var reti sastapt.
30 1 atbildēt
SISIDRA 25.03.2016 20:40
Ļoti progresīvi strādā programma nabagu tautas likvidēšanā!!!!ģimenes ārste pa blatu iedod zāles,ko savukārt viņai atdod pacienti,kas dzīvo ārzemēs,jo tur astmas slimniekiem zāles ir par VELTI!!!!!toties latvijā( jā,ar mazo burtu!) jāmaksā i onkoloģijas slimniekiem par elementāriem izmeklējumies,i astmātiķiem! BRAVO ,latvija!!!!
22 1 atbildēt

Pievienot komentāru

Paparacci

Slavenības bildēs

MEKLĒT SLAVENĪBU

www.RezervesDalas24.LV