Notiesātajiem VID finanšu policijas darbiniekiem būs dārgi jāmaksā

Valsts, kuru pārstāv ieņēmumu dienests, pirmo reizi Latvijas tiesu vēsturē vērsusies tiesā, prasot notiesātajiem atmaksāt naudu, kuru valsts viņu nelikumīgās rīcības dēļ bija spiesta izmaksāt cietušajam
Publicēts: 24.04.2016, Komentāri: 6

Rīgas rajona tiesas tiesnesei Natālijai Zavadskai būs jāizlemj, vai likt bijušajiem Valsts ieņēmumu dienesta (VID) finanšu policistiem - Vasīlijam Kivļonokam, Aldim Klemam, Raivim Freibergam un Jānim Laizānam, kuri tika notiesāti lietā par žurnālistes Ilzes Jaunalksnes telefonsarunu noklausīšanos, atmaksāt cietušajai izmaksāto 17 074 eiro kompensāciju.

Jāatgādina, ka pirms desmit gadiem - laikā no 2005.gada 6.decembra līdz 2006.gada 6.janvārim, pamatojoties uz Finanšu policijas lēmumu un tiesneša sankciju, tika noklausītas Jaunalksnes telefonsarunas. Vēlāk atklājās, ka žurnālistes sarunas nelikumīgi tika noklausītas arī 2006.gada pavasarī. Kad notikušais nāca gaismā, no amata Finanšu policijā atstādināja četras amatpersonas un sāka kriminālprocesu.

Taču žurnāliste vērsās tiesā, lūdzot no valsts piedzīt 300 000 latu kompensāciju - viņas privātās telefonsarunas nebija nosargātas un nonāca pibliskajā telpā. Tiesāšanās ilga vairākus gadus, līdz 2010.gada pavasarī stājās spēkā spriedums, ar kuru no valsts VID personā Jaunalksnei tika piespriesta 12 000 latu jeb 17 074 eiro kompensācija. Pērn Augstākās tiesas Krimināllietu departaments atstāja spēkā notiesājošo spriedumu, apsūdzētos bijušos policistus sodot ar naudas sodiem.

Kad pērn stājās spēkā spriedums krimināllietā, Jaunalksnes advokāts Romualds Vonsovičs nosūtīja vēstuli toreizējai premjerministrei Laimdotai Straujumai (V), norādot, ir pilnīgi skaidrs, kāpēc valstij nācās maksāt žurnālistei vairākus tūkstošus kompensācijā. Advokāts bija pārliecināts, ka šī summa ir jāpiedzen no notiesātajiem, jo "nav šaubu, ka šīs ir tās personas, pret kurām jāsniedz tiesā regresa prasība".

Straujuma šo iesniegumu pārsūtīja toreizējam finanšu ministram Jānim Reiram (V), bet viņš - Valsts ieņēmumu dienestam (VID). Pērn VID valsts interesēs nolēma sniegt civilprasību pret notiesātajiem, prasot no viņiem solidāri piedzīt 17 074 eiro.

Rīgas rajona tiesā šī civillieta atrodas kopš pērnā gada maija, taču pirmā tiesas sēde notika šo ceturtdien, 21.aprīlī. Uz to bija ieradušies Kivļonoks un Klems, kuri komentēt prasību nevēlējās. Abi arī iebilda pret žurnālistu klātbūtni tiesas zālē. Kivļonoks sacīja: "Nevēlos, lai manas liecības izskan pa visu pasauli," prasot liegt medijiem ierakstīt sēdē notiekošo. Abi bijušie finašu policisti uzskatīja, ka lieta jāskata slēgtā tiesas sēdē, jo tādā skatīta arī krimināllieta. Tiesnese šo lūgumu apmierināja, nosakot, ka civillietu skatīs slēgti, proti, tajā varēs piedalīties tikai lietas dalībnieki.

Taču lietas izskatīšana tika atlikta. Laizāna pārstāvis Renārs Gulbis un Freiberga pārstāve Ilona Kaļinovska lūdza lietas materiāliem pievienot cita kriminālprocesa materiālus, kurš 2006.gadā sākts par Jaunalksnes sarunu nopludināšanu. Lai gan VID pārstāve Ieva Lapiņa šo lūgumu neatbalstīja, norādot, ka notiesātajiem bija šīs sarunas jāsargā, bet viņi to neizdarīja un par to ir arī notiesāti, tiesnese lūgumu tomēr apmierināja. Otrā tiesas sēde šajā lietā gaidāma tikai 16.augustā.

Komentāri: 6
Avots: Ir.lv
Ieteikt:
Sekot:
slavenibas.lv draugiem.lv slavenibas.lv twitter slavenibas.lv facebook

Komentāri:

haralds elceris 24.04.2016 19:18
ja būs naudā jāmaksā, samaksās un aizvrotēs!
0 0 atbildēt
Ilga R. 24.04.2016 19:18
Atslēgas vārdi - pirmo reizi Latvijas tiesu vēsturē.... Pirmo reizi 25 gados no ierēdņa tiek pieprasīts atmaksat naudu, ko valsts - nodokļu maksataji - viņa dēļ ir zaudējuši!
0 0 atbildēt
kā tad 24.04.2016 16:25
Kā valsts naudu izdot , tad ir publiski (nauda ta bija no visiem nodokļu maksātājiem) , bet kā atbildēt , tā - "Nevēlos, lai manas liecības izskan pa visu pasauli...''
Bet nu to varētu pieciest , ja tomēr pirmo reiz Latvijas nesenajā vēsturē uzvarēs taisnība (tādā apmērā) !
7 0 atbildēt
seba 24.04.2016 15:19
iespejams ,,ka viss būs nogludinats
4 0 atbildēt
Narc 24.04.2016 14:47
Pilnīgs sviests ir tas, ka tas pirmoreizi tikai notiek, vienmēr ir jāpiedzen zaudējumi no vainīgajiem regresa kartībā
29 0 atbildēt
vadims > Narc 24.04.2016 15:10
bet LV augšas ir viens caur otru ''povjazannijas'' un tas ir brīnums ka tas tikai tagad notiek bet man šķiet tur nospēlēja tas ka cietusī ir publiska persona bet vispār lai LV sevi varētu saukt par tiesisku valsti-visi tie VID shēmotāji pa tiešo pat uz aizdomu pamata būtu jāiepako RCC un ja tiesa atzīst pierādījumus par pamatotiem - reāls cietumsods pluss konfiskācija kā arī tuvāko radinieku mantiskā stāvokļa reālu izvērtējumu ar legāliem ienākumiem mantu iegūšanai
24 1 atbildēt

Pievienot komentāru

Paparacci

Slavenības bildēs

MEKLĒT SLAVENĪBU

www.RezervesDalas24.LV