Latvija atvadās no izcilās aktrises un režisores Ventas Vecumnieces

Publicēts: 30.05.2017, Komentāri: 1

27.maijā mūžībā aizgājusi ilggadējā Dailes teātra aktrise, režisore, Triju Zvaigžņu ordeņa kavaliere Venta Vecumniece.

Māksliniece, kura kopš 2012.gada iekļauta Latvijas teātra Zelta fondā, šogad 3.decembrī būtu svinējusi 90 gadu jubileju.

Teātrī Venta ienāca 1949.gadā kopā ar talantīgu aktieru paaudzi – Dailes teātra Otro studiju (viņu vidū – Eduards Pāvuls, Harijs Liepiņš, Valentīns Skulme, Vija Artmane). Tas bija laiks, kad teātrī vēl valda Eduards Smiļģis, un uz skatuves mirdz Lilita Bērziņa, Alma Ābele, Luijs Šmits.

Aktrises karjera iesākas samērā veiksmīgi, kaut uz skatuves tiek spēlētas galvenokārt otrā plāna lomas, bet ir vēlme īstenot sapni par režiju. Un 1956.gadā Venta Vecumniece ar izcilību absolvē Maskavas Anatolija Lunačarska Valsts teātra institūta Režijas fakultāti.

Turpmākie gadi Dailes teātrī saistāmi ar darbu pie iestudējumiem gan kā režisora asistentei pie Felicitas Ertneres un Eduarda Smiļģa, gan kā patstāvīgai režisorei veidojot savas izrādes. Kopumā V.Vecumniece iestudējusi vairāk nekā 85 izrādes Dailes teātrī, Daugavpils teātrī, Šauļu Drāmas teātrī, Smiltenes Tautas teātrī.

Par savām otrajām mājām māksliniece uzskatīja Radiofonu, kur jau no 1948.gada tapuši neskaitāmi raidījumi bērniem, spēlētas un iestudētas raidlugas.

Venta Vecumniece apliecinājusi sevi arī kā teātra vēsturnieci, sarakstīdama grāmatu “Dailes ugunij rada...” 2 daļās. Līdz ar to uzceļot piemiņas zīmi tiem, kas daudzu gadu garumā veidojuši Dailes teātri un atdevuši tam savu dzīvi.

Režija, pedagoģija, rakstniecība, bet visu mūžu notiek atgriešanās pie teātra spēlēšanas. Aktrises jaunākās lomas bija divos Ērika Hānberga darbu iestudējumos: ”Pirmā grēka līcis” (2012) un “Plikie un pusplikie” (2014). Jaunāko paaudžu skatītāji Ventu Vecumnieci atpazīst pēc Lielmātes lomas Jāņa Streiča filmā “Rūdolfa mantojums” (2011), par ko viņa saņēmusi Nacionālo kinobalvu “Lielais Kristaps” kā labākā aktrise otrā plāna lomā. Tāpat Venta Vecumniece spēlējusi populārajā seriālā “Ugunsgrēks”.

Izsakām visdziļāko līdzjūtību Ventas Vecumnieces ģimenei, tuviniekiem, draugiem un dvēseles radiniekiem.

Fotogalerija no atvadām šeit
Komentāri: 1
Foto: Oļegs Zernovs
Ieteikt:
Sekot:
slavenibas.lv draugiem.lv slavenibas.lv twitter slavenibas.lv facebook

Komentāri:

Māra KARELSONE 02.06.2017 20:05
"Lasot tādu autoru darbus,kuri labi raksta,mēs iemācāmies pareizi runāt"/Voltērs/ Fantastiska runas kultūras pasniedzēja kādreizējā Rīgas Kultūras tehnikumā. Un cik izjusti lasīja Raini!!! Ar savu labestību un sirds gudrību mācīja saprast vārda lielo un maģisko spēku.
Patiesa dzīvā vārda meistare!
...nu aizej sarunāties ar Dievu...
1 0 atbildēt

Pievienot komentāru

Paparacci

Slavenības bildēs

MEKLĒT SLAVENĪBU

www.RezervesDalas24.LV