Kaut 1 eiro! Māmiņai Ivitai vajadzīga palīdzība vēža ārstēšanai, lai bērniņš nezaudētu mammu

Ja 15 TK cilvēku katrs noziedotu vienu eiro, mēs iedotu cerību ne tikai Ivitai, bet arī viņas bērniņam.
Publicēts: 01.03.2020, Komentāri: 2
Tikai radikāla operācija, izņemot metastāžu skartos vēdera orgānus, var glābt fizioterapeites Ivitas Kupakas dzīvību. Viņa šobrīd atrodas slimnīcā Ansbahā, Vācijā, kur ārsti gatavo sievieti operācijai. Vācijā metastāzes atklāja uzreiz. Diemžēl Latvijā veiktajos izmeklējumos, tostarp modernajā PET jeb pozitronu emisijas caurskatē Ivitas vēzi ārsti nemaz neredzēja. Ārsti skaidro - neviens izmeklējums nav absolūts. Turklāt traucē sadrumstalotā izmeklējumu sistēma.


Fizioterapeite Ivita Kupaka fotogalerijā.

ĪSUMĀ:

  • Šoruden Ivitas analīzes signalizēja par vēža recidīvu, bet PET izmeklējumā vēzi neredzēja.
  • Vācijā veica papildu izmeklējumu un atklāja metastāzes.
  • Tagad Ivitu Vācijā gaida smaga, radikāla operācija.
  • Operācijai nepieciešami 20 000 eiro, līdz šim saziedota daļa.
  • Latvijas ārsti skaidro - PET izmeklējums nav absolūts, dažus vēža veidus neuzrāda.
  • Ārsts: ar vienu izmeklējumu var nepietikt, vajadzīga kopaina.
  • Problēma - Latvijā nav vienotas platformas, kur apskatīt iegūtos datus.

Metastāzes atklāja Vācijā

Ivitai priekšā ir smaga operācija, jo nav zināms, cik dziļi vēzis ielaidis savas metastāzes šoreiz. Ivita brauc uz Vāciju pie ārsta, kurš viņu jau reiz operēja.

Šoruden analīzes signalizēja, ka iespējams recidīvs. Par ziedotāju naudu Latvijā Ivita veica gan vairāk nekā 1000 eiro vērto  PET jeb pozitronu emisijas tomogrāfijas izmeklējumu “Medicīnas centrā ARS”, gan vairākus radioloģiskus izmeklējumu "Stradiņos". Audzēju neredzēja.

Taču pašsajūta bija tik slikta, ka jaungada nakti ar sāpēm nierēs viņa pavadīja slimnīcā. “Pēc tam Vācijā konsultācijā izrādījās, ka sāp jau tādēļ, ka audzējs spiež,” stāsta Ivita.

Papildu izmeklējumu veica Vācijā. “Dakteris apskatījās izmeklējumus un teica, ka viņš nevar tiem ticēt, jo uzskata, ka tie ir ļoti nekvalitatīvi. Uz to pamata viņš nevar uzstādīt diagnozi un pieņemt lēmumu par tālāko ārstēšanu. To, ko redzēja slimnīcā Vācijā, audzēju, to Latvijā neredzēja vispār, aprakstos rakstīts: tur nekā nav,” stāsta Ivita.

Vajadzīgs atbalsts

Ivita ļoti negrib braukt uz Vāciju. Bet viņas ķirurgs Latvijā operēt atteicās. Operācijai nepieciešami 20 000 eiro.

“Ir ļoti svarīgi, ka pacienti, kuri jūtas slikti, iet un meklē, jo Ivitas gadījumā bija tikai slikta pašsajūta un sliktas analīzes. Pie mums atnāk tie, kuri ir izkrituši no valsts apmaksātā. Un neredz tālāk ceļu,” saka labdarības organizācijas “Ziedot.lv” vadītāja Rūta Dimanta.

Uz Vāciju Ivitas dodas ar vīru un ģimenes auto. Joprojām nav zināms, cik ilgi būs jāuzturas slimnīcā. Šobrīd Ivitai nepieciešams liels spēks un 15 tūkstoši eiro, jo ceturtā daļa nepieciešamās summas jau ir saziedota.

“Lai Ivitas dēlam būtu mamma arī nākammēnes, nepieciešami 20 000 eiro. Un tas ir jautājums – maz vai daudz – viena cilvēka dzīvībai. Diemžēl valsts finansējums nav pieejams, jo teorētiski Ivitu varēja ārstēt Latvijā. Bet realitāte ir tāda, ka mūsu diagnostika pat neuzrādīja metastāzes!

Ja 15 000 cilvēki katrs noziedotu vienu eiro, mēs jau būtu devuši cerību ne tikai Ivitai, bet arī viņas ģimenei,” saka Dimanta.

Atbalstīt Ivitu iespējams “Ziedot.lv” mājaslapā.

“Es esmu ļoti pateicīga ziedotājiem, ka viņi man līdz šim ir palīdzējuši! Es daudzkārt esmu to teikusi - bez viņu palīdzības es būtu jau mirusi,” saka Ivita.

Izmeklējumā visus vēžus neredz

Vai izmeklējumu kvalitāte Latvijā un Vācijā krasi atšķiras? Mūsu ārsti saka – nē, tā nav! Taču neviens izmeklējums nav absolūts. Sarežģītais PET jeb pozitronu emisijas tomogrāfa izmeklējums, kas tika veikts arī Ivitai, maksā vairāk nekā tūkstoš eiro, un bieži pacienti to sedz no savas kabatas. Taču tikai dažādu izmeklējumu kopums sniedz patieso ainu par audzēja atrašanās vietu. Un tieši tas Latvijā klibo visvairāk. 

Neaizstājams vienam vēzim, gandrīz bezjēdzīgs citam. Tāds ir izmeklējums, kas pēdējos gadus pieejams Latvijā un ko pēc plašās reklāmas kampaņas mēdza uzskatīt gluži vai par universālu diagnostikas metodi. Ivitas gadījumā pozitronu emisijas tomogrāfija neko neuzrādīja.

“Tā nav panaceja, tā nav metode, kas redz visu. Diemžēl, tā ir,” saka radioloģe diagnoste Marika Kalniņa.

Piemēram, olnīcu vēzi ar PET metodi ieraudzīt esot ļoti grūti. Bet asins vēzis ir pamanāms uzreiz. “Tas ir zelta standarts pie asins vēža, pie krūts vēža, plaušu vēža un melanomas,” norāda Kalniņa.

Nereti arī ārste pati cenšas pacientus atrunāt no dārgā izmeklējuma, ja iespējas redzēt vēzi ar citu metodi ir labākas.

To, ka pašu izmeklējumu kvalitāte Latvijā un Vācijā varētu atšķirties, gan noliedz.

“Mūsu iekārtas ir labākās pasaulē, mūsu speciālisti ir ārvalstīs mācījušies,” saka Kalniņa.

Sadrumstalotā izmeklējumu sistēma

“Ilūzija sāk zust, un mēs redzam, ka PET indikācijas ir šauras. Nedrīkst noniecināt konvencionālos izmeklējumus,” saka "Onkoklīnikas" ķirurgs - onkoloģijas ginekologs Rolands Mačuks.

Ārsts, kurš Ivitu iedrošināja doties uz Vāciju, piekrīt, ka viens izmeklējums vēzi var neuzrādīt. Ir jāredz aina kopumā. Un Latvijas lielākais absurds ir sadrumstalotā izmeklējumu sistēma. Neattīstītā E-veselība nenodrošina iespēju visus izmeklējumus skatīt kopā. Valstī vispār nav vienotas platformas, kur apskatīt iegūtos datus. Vienu izmeklējumu veic vienā iestādē, otru citā un kopskata vienkārši nav. Tā arī ir lielākā atšķirība no Vācijas.

Mediķi uzsver, ka ļoti liela nozīme ir arī ārstu sadarbībai un tam, ka attēlu apraksta vairāki speciālisti. Bet Latvijā, piemēram, pat ar PET izmeklējumā atklātu krūts vēzi sieviete dodas pie cita ārsta. Apskates veicējs konsīlijā nepiedalās.

FOTOGALERIJA NĀKAMAJĀ LAPĀ

Lapas: 12
Komentāri: 2
Foto: LTV / LSM.lv
Ieteikt:
Sekot:
slavenibas.lv draugiem.lv slavenibas.lv twitter slavenibas.lv facebook

Komentāri:

Alberts Pudāns 11.03.2020 22:40
Cik es sapratu ka šī ziņa jau ir novecojusi jo pagājušajā nedēļa bij raksts par to ka šī sieviete tikusi Vācijā izoperēta, pie tam ļoti veiksmīgi ! Arī es savu artaviņu tiku ziedojis ,tādēļ to ziņu uztvēru ar gandarījum
1 0 atbildēt
Maruta Cīrule ( Stelmaka) > Alberts Pudāns 11.03.2020 22:40
Domāju, ka liela nauda būs vajadzīga arī pēcoperācijas ārstēšanā.
1 0 atbildēt

Pievienot komentāru

Paparacci

Slavenības bildēs

MEKLĒT SLAVENĪBU

www.RezervesDalas24.LV